نهوه افزودن بافت

نحوه افزودن بافت 

بافت یا Texture سطح تصویر را مشخص و برجسته می‌کند. این افکت یک افکت گرافیکی جهانی شده است و در فتوشاپ نیز نقشه‌ها و طرح‌های بافتی ارائه شده است که شبیه سنگ‌ریزه‌ها، پارچه‌های کرباس، بوم و پرده نقاشی یا دیگر سطوح می‌باشد. برای اِعمال فیلتر Texture می‌توانید یک سطح را انتخاب کرده و سپس مسیر نور و اندازه بافت را تعیین کنید.

 

باز کردن فایل و انتخاب فیلتر   

 

نحوه افزودن بافت

در حالیکه فایل مورد نظر باز است، Filter\Filter Gallery را انتخاب کنید. سپس پوشه Texture را که در پالت Filters قرار دارد باز کرده و فیلتر Texturizer را انتخاب نمائید.

 

بخش Filter Controls  

 

نحوه افزودن بافت

در بخش Filter Controls و از لیست کشویی Texture گزینه Brick، Burlap، Canvas یا Sandstone را انتخاب کنید. به نتایج نمایان شده در پنجره پیش‌نمایش دقت کنید.

 

تعیین اندازه بافت  

 

نحوه افزودن بافت

نوار لغزنده Scaling به اندازه بافت اعمال شده به تصویر اشاره دارد. در این مثال، تنظیمات Scaling حالت زبری بافت پارچه کرباس را اعمال می‌کند. نوار لغزنده مزبور را در حالت مورد نظر تنظیم کرده و نتایج را در پنجره پیش‌نمایش مشاهده نمائید.

 

 تعیین برجستگی   

 

نحوه افزودن بافت

نوار لغزنده Relief میزان برجستگی بافت را در تصویر تعیین می‌کند. در این مثال، تنظیمات Relief حالت سفتی و انبوهی الگوی پارچه را اعمال می‌کند. نوار لغزنده مزبور را برای دست یافتن به افکت مورد نظرتان جابجا کنید.

 

 تعیین جهت نور  

 

نحوه افزودن بافت

یک جهت برای نور تابیده شده به سطح بافت را از منوی کشویی Light Direction انتخاب کنید، گزینه‌های مختلف آن را آزمایش کرده و افکت تولید شده را در پنجره پیش‌نمایش مشاهده نمائید.

 

 اعمال افکت   

 

نحوه افزودن بافت

دکمة OK را کلیک کرده تا کادر محاوره‌ای Texturizer بسته شده و افکت به تصویر اعمال شود.

 

*توجه*

استفاده از دیگر فیلترهای بافتی

علاوه بر فیلتر Texturizer، پنج فیلتر بافتی دیگر نیز در زیرمنوی Texture در دسترس قرار دارند:

Craquelure، Grain، Mosaic Tiles، Patchwork و Stained Glass. می‌توانید برای مشاهده نحوه تأثیرگذاری و نحوه استفاده از آنها در تصویر، از آنها نیز استفاده کنید.

 

کلیک کردن در تصویر کوچک برای مقایسه تصویر قبلی و بعدی

هنگامی که در کادر محاوره‌ای Texturize کار می‌کنید، نتایج تنظیمات جاری در همان زمان در تصویر کوچک نشان داده می‌شود. برای مقایسه وضعیت جاری تصویر با وضعیت اصلی، در حالیکه نمایشگر ماوس بر روی عکس کوچک قرار دارد دکمه ماوس را کلیک کرده و آن را پائین نگه دارید. تصویر کوچک به تصویر اصلی و اولیه تغییر می‌یابد.

/ 0 نظر / 28 بازدید